Miinimumpalga tõus uuel aastal kasvatab tõenäoliselt puhastusteenuste hindu, kuid kinnisvarahalduse ja tehnohoolduse hindu tööjõukulu kasv esialgu mõjutada ei pruugi.
Kinnisvarateenindus OÜ juhatuse liige Ivar Bank nentis, et kinnisvara korrashoiu valdkond on tööjõu hinnast suures sõltuvuses, kirjutab 4. septembril ilmuv Kinnisvara kuukiri, kus ilmub ka kinnisvarahalduse ja -hoolduse ettevõtete TOP70.
“Kui jagame korrashoiu valdkonna n-ö juppideks, siis koosneb see kinnisvara haldusest, tehnohooldusest ja heakorratöödest. Viimase puhul moodustab tööjõukulu 60% teenuse hinnast ja kinnisvarahalduses 75%. Tehnohoolduse hinnast moodustab tööjõukulu osakaal umbes kolmandiku,” kirjeldas Bank.
Tema hinnangul tõstab järgmisel aastal heakorrateenuste hinda miinimumpalga kasv. Nimelt tõuseb miinimumpalk 1. jaanuarist praeguselt 350 eurolt (2,13 eurot tund) 390 euroni (2,34 eurot tund). “Üle miinimumpalga selles valdkonnas üldiselt ei maksta, võib-olla vaid eripuhastustustööde puhul,” nentis Bank ja lisas, et väga hinnatundlik on kogu kinnisvara korrashoiu valdkond juba tükk aega. Riigihangetel loeb odavaim hind ning erasektori kliendidki vaata hinnanumbreid üsna tähelepanelikult.
Hinnasõda kestab. “Hinnasõda on küll, eriti riigihangetel,” tunnistas ka SPS Grupp OÜ tegevjuht Silver Bakhoff. “Mõnikord mõistatan, kuidas on võimalik sellise hinnaga teenust pakkuda. Me riigihangetel praktiliselt ei osale, sest see on ajaraiskamine. Ettevõttele peab ka kasumiosa jääma, sest nulliga töötamisel pole mõtet,” kinnitas Bakhoff.
Nii on tema teatel ettevõtte hinnad pisut üle turu keskmise, kuid klientidele suudetakse hinnakujundus ära põhjendada ning nad saavad sellest aru. Bakhoffi sõnul maksab puhastusteenuseid pakkuv SPS Grupp oma töötajatele miinimumist suuremat palka. “2,13 euroga tunnist korralikku inimest tööle ei leia,” rõhutas ta.
Hinnatõus jääb 20% kanti. Bakhoff prognoosis, et puhastusteenuste hind tõuseb päris kõvasti. “Siin on mitu põhjust. Esiteks tõuseb alampalk. Teiseks jääb üha vähemaks inimesi, kes koristada tahavad. Viis aastat tagasi oli töötajaid lihtsam leida. Nüüd aga liiguvad vanemad inimesed tööjõuturult välja ning noored tahavad suuremat palka,” kirjeldas Silver Bakhoff turul toimuvat. Tema hinnangul tuleb hinnatõus suurem kui 10%, jäädes pigem 20% kanti.
Puhastusteenuseid ja tehnohooldustöid pakkuva SOL Eesti OÜ juht Allan Ronimois nentis samuti, et hinnasurve on täiesti olemas ning alampalga tõus on üks neist paratamatutest teguritest, mis puhastusteenuse hinda mõjutab. Kui suur selles valdkonnas tuleval aastal hinnatõus võiks olla, Ronimois numbrites välja ei öelnud, mainides, et iga objekt on erinev ning nii on erinev ka hinnakujundus.
Häid tegijaid ostetakse üle. “Tehnohoolduse hindu mõjutab alampalga tõus vähem, sest seal on palgad kõrgemad. Kuna häid tehnohoolduse mehi pole palju, siis on selles valdkonnas ka üleostmisi,” kirjeldas Ronimois. Üks selline kogemus oli Ronimoisil just olnud, sest ettevõtte konkurent sai mitmeid uusi objekte ja pidi töötajate leidmiseks neid muuhulgas konkurentidelt üle ostma. “Mõned mehed õnnestus n-ö kinni hoida, teised olid aga end juba ära lubanud,” nentis Ronimois.
Siiski ei usu kõik puhastusteenuste pakkujad järgmisel aastal ees ootavasse hinnatõusu. 2013. aastal käivet kolmekordistanud väikese puhastusettevõtte Tradefest juhataja Galina Skvortsova leidis nimelt, et puhastusteenuste valdkonnas on konkurents suur ja seetõttu võivad hinnad muutuda hoopis teenusepakkujale mittesoodsas suunas ehk langeda.
Artikkel ilmub 4. septembri kuukirjas Kinnisvara. Lisaks saab väljaandest teada, millised on edukamad kinnisvarahaldus-hooldusfirmad, mis toimub sügisel suuremate linnade üürikorterite turul, kuidas valida soodsaimat elektripaketti jpm.