Iga kodu vajab vähemalt korra aastas suurpuhastust. Isegi kui oled hoolas koristaja ning puhastad enda kodu regulaarselt, on vajalik aeg-ajalt suurem koristamine ette võtta. Nii saavad puhtaks ka need pinnad, mis tavalise koristuse käigus tähelepanuta jäävad. Kui sa pole veel suurpuhastust ette võtnud, siis loe edasi – jagame häid nippe, kuidas see töö võimalikult meeldivalt ja efektiivselt mööda saata.
Kevadine suurpuhastus annab koju värske hingamise
Suurpuhastuse peamine eesmärk on saavutada kodus laitmatu puhtus. Enamasti viiakse suurpuhastus läbi kevadel, et töö- või kodukeskkonda värskendada. Suurpuhastuse käigus puhastatakse ka need pinnad, mis tavapärase hoolduskoristuse käigus tähelepanuta jäävad. Näiteks kõrgel asuvad pinnad, kuhu muidu hästi ei ulatu, tekstiilid ja pehmed mööbliesemed, aknad, kapid, sahtlid jne.
Planeeri tööd ette
Selleks, et suurpuhastus oleks võimalikult efektiivne ja meeldiv, on vajalik tööd ette planeerida. Koosta planeeritud töödest nimekiri ning jaga need mitme päeva peale. Planeeri tööde vahele ka puhkehetki – nii saad kindel olla, et sa ei korista ennast ribadeks, vaid jätad endale aega ka ülesannete vahepeal taastumiseks.
Kui oled kõik vajalikud tööd kirja pannud, siis mõtle läbi, milliseid töövahendeid nende teostamiseks vajad. Kas sulle piisab ühest pesuvahendist või nõuavad erinevad pinnad erinevat kodukeemiat? Milliseid harju, svamme või lappe vajad? Näiteks klaaspindade puhastamiseks on kindlasti vajalikud svamm ja mikrokiudlapp, et töö jääks laitmatu. Soovitame sul varuda iga ruumi jaoks erinevad töövahendid. Sa ei soovi ju kööki puhastada sama lapiga, millega koristad vannituba. Kui mõni töövahend on kodust puudu, siis varu need endale koju enne suurpuhastuse ettevõtmist. Nii hoiad aega kokku ega pea poole koristamise ajal minema poodi puudu olevaid vahendeid otsima.
Millised tööd suurpuhastuse käigus ette võtta?
Oleme koostanud listi töödest, mida korteri suurpuhastuse käigus kindlasti ette võtta. Võta see list endale eeskujuks ning planeeri tööd, mis vajavad sinu kodus tegemist.
- Akende pesu
Akende pesu on töö, mida paljud meist võtavad ette vaid 1-2 korda aastas. Seetõttu on see ideaalne töö, mida planeerida suurpuhastuse ajaks. Aknapesu korral alusta akende puhastamisest, seejärel pese ära aknaraam ning alles siis liigu akende pesu juurde. Alusta kindlasti välistest klaasidest ning ära unusta akende kuivatamisel kasutada mikrokiudlappi – nii jääb lõpptulemus särav ja ilma triipudeta.
- Voodimadratsid, tekid ja padjad
Kui kasutad kattemadratsit, siis pese see puhtaks. Selleks, et madrats kuluks ühtlaselt, keera see ümber ning vaheta ära ka pea ning jalgade asukoht. Kui saad teki ja padjad panna pesumasinasse, siis pese need ise. Kui mitte, siis vii need keemilisse puhastusse.
- Kardinad
Kodu koristades mõeldakse kardinate peale pigem harvem, sest nende puhastamine ei tundu esmavajalik. Puhasta puidust ja ribakardinaid nagu puitmööblit ehk pühi tolmu kerge ja puhta lapiga. Ruloode puhastamiseks on kõige parem kasutada nõrgal režiimil tolmuimejat. Puuvillased ja sünteetilised kardinad võib üldjuhul panna pesumasinasse, kui mitte, siis saad kasutada professionaalset puhastusteenust.
- Tolmu pühkimine
On arusaadav, et sa ei viitsi tavalise koristamise käigus iga nurka tolmuimeja ja lapiga üle tõmmata. Suurpuhastuse käigus tasub aga kõik pinnad üle käia. Tõmba tolmu ka nende mööbliesemete alt, kuhu sa tavaliselt ei lähe. Nihuta mööbel tavapäraselt kohalt ning puhasta sealsed pinnad. Samuti tasub suurpuhastuse käigus üle vaadata, kas mööbli alla on vaja kleepida uued kaitsvad vildist kleebised – nii hoiad oma põranda kriimuvaba.
- Vannituba
Üks kõige aeganõudvamaid töid on kindlasti vannitoa puhastamine, sest pikapeale tekkinud rooste ja katlakivi eemaldamine on ajakulukas töö. Hea töövahend selle vastu on äädikas. Äädikaga puhastamiseks kanna seda lahjendatult eelnevalt veega niisutatud pindadele. Lase sel toimida kuni 10 minutit, seejärel loputa pinnad rohke külma veega. Kui vaja, siis korda tegevust.
- Köök
Köögi koristamiseks varu aega, sest lisaks kõigi pindade puhastamisele, võiks küürida külmiku ja ahju, teha korda köögikapid ning kontrollida kuivainete kuupäevi. Kui kappide sisu on läinud sassi, siis tee kapid tühjaks ja organiseeri need uuesti. Puhasta ära kubu filtrid, pese puhtaks ahjurestid ja külmkappide riiulid. Kui su külmkapp nõuab sulatamist, siis sulata külmkappi. Tänapäeval on olemas ahjud, mis end ise puhastavad, seega tutvu enne täpselt enda kodutehnikaga.
- Kapid korda
See on üpris tavaline, et kappide sisud aeg-ajalt sassi lähevad. Seetõttu võta 1-2 korda aastas ette kappide korrastamine. Korrastamise käigus mõtle välja loogiline süsteem, kus üks või teine asi peaks olema. Vaata ka üle, kas tasub vanadest riietest kapp puhastada. Kui sa ei ole mõnda riideeset aastaid kandnud, siis tõenäoliselt ei tee sa seda ka tulevikus. Uuri ka erinevaid sorteerimise võimalusi – näiteks kogub aina rohkem populaarsust KonMari meetod, mis aitab luua korrastatud kodu.
Millised tööd tellida professionaalse koristusfirma käest?
Kuigi suurpuhastuse käigus saab palju ise ära teha, siis on töid, milleks on vaja spetsiaalseid töövahendeid ning professionaalse koristusfirma abi.
- Vaipade puhastamine
Isegi kui oled hoolas tolmuimeja kasutaja ning tõmbad tolmu nädalas mitu korda, siis koguneb vaipadesse palju rohkem tolmu ja mustust kui ette kujutad ja silmale näha on. Seetõttu on vajalik vaipadele 1-2 korda aastas teha keemiline puhastus. Vaipade keemiline puhastus märgpesu meetodil eemaldab vaipadelt mustuse, mida tolmuimeja ei suuda. Pesuainelahus pritsitakse vaipade pinnale ja töödeldakse puhastusmasinaga. Määrdunud puhastusvesi eemaldatakse veeimuriga ja antakse aega vaiba kuivamiseks. Loe lähemalt, mida sisaldab vaipade puhastus meie teenuste lehelt.
- Pehme mööbli puhastus
Pehmesse mööblisse koguneb väga palju tolmuosakesi, mida ei ole võimalik nii kergelt eemaldada. Seetõttu on regulaarne toolide, patjade, tekkide ja diivanite puhastus oluline. Mööbli puhastamine kodus või kontoris jaekaubanduses saadaolevate vahenditega ei võimalda kogu mustust mööblilt ja toolidelt kätte saada. Mööbli puhastamine saadaolevate kemikaalidega jätab kemikaali mööblile ja seda koos mustusega. Seetõttu tuleb diivani keemiline puhastus tellida alati professionaalide käest. Loe täpsemalt, mida sisaldab pehme mööbli puhastus meie teenuste lehelt.
- Nahast mööbli puhastus
Kuigi nahast mööbli puhastuse saab ette võtta ka iseseisvalt, on selleks vajalikud spetsiaalsed naha hooldusvahendid. Uuri esmalt kindlasti, mis tüüpi nahaga on tegu ja soeta sobivad vahendid. Kui see tundub sinu jaoks aga liiga aeganõudev, siis võid samamoodi selle töö professionaalide kätte usaldada. Nahast mööbli puhastamise käigus puhastatakse nahkmööbli pind spetsiaalse ainega, seejärel kantakse nahkmööblile hooldusaine, mis aitab ära hoida naha murenemist ning hilisemat mustuse kinnitumist nahapooridesse.
Ehitusjärgne suurpuhastus
Eraldi suurpuhastus tuleb teostada siis, kui ehitus on jõudnud lõpule ning uusi ruume pole veel kasutusele võetud. Ehitusjärgse suurpuhastuse käigus puhastatakse kõik pinnad ning soovitatav on seda teha enne mööbli sisse toomist. Töödega alustatakse laest ja liigutakse põranda poole. Eemaldatakse ehitustolm, värvi-ja krohvipritsmed ning pestakse ja desinfitseeritakse kõik pinnad. Põrandapinnad puhastatakse süvapesu käigus ja vastavalt põranda tüübile. Loe täpsemalt, mis on ehitusjärgne koristus ja milliseid töid selle raames teostatakse.
Suurpuhastus hõlmab väga palju erinevaid töid, mistõttu võta selleks kindlasti aega mitme päeva vältel. Ära unusta puhata – muidu võib juhtuda, et tüdined juba poole koristuse ajal ning töö jääb lõpule viimata. Kui vajad abi professionaalselt koristusfirmalt, siis võta ühendust SPS Grupp meeskonnaga. Meie peamine tegevuspiirkond on suurpuhastus Tallinnas, kuid teostame töid kokkuleppel ka Harjumaa piires.